Historie – mezi válkami

V počátcích své umělecké kariéry byl platným členem klubu i velký český divadelní a filmový komik Vlasta Burian, dlouholetý brankář AC Sparta Praha. S fotbalem začínal v Liberci, po přestěhování do Prahy působil ve Slavoji, Spartě a v roce 1917 nastoupil do branky Viktorie Žižkov. Byla to sice v podstatě epizodní záložitost a zanedlouho se Vlasta Burian vrátil do Sparty, ale dnes tuto pro Viktorku slavnou epizodu připomíná pamětní deska na stadionu v Seifertově ulici.

Tým Viktorky Žižkov v roce 1910
Tým Viktorky Žižkov v roce 1910

První světová válka sice znamenala obrovské ekonomické problémy,  ztrátu 14 členů týmu padnuvších na frontě i žalostný  stav hřiště, avšak období po válce měla znamenat pro Viktorku léta úspěchu a prosperity.

V roce 1920 začala rekonstrukce stadionu: nová tribuna, drenáž na hřišti, terénní úpravy i nové tréninkové hřiště přispěly k navázání na předválečné úspěchy.

Připomeňme si zatím jediné ligové vítězství Viktorie Žižkov v barvitém vylíčení dobovou literaturou:

Viktoria, oslavující právě čtvrtstoletí svého trvání, měla v obraně Steinera a v útoku Medunu a Dvořáčka. Po úspěšném podzimním kole vyhrála i bez zraněného Dvořáčka a Podrazila první tři jarní ligové zápasy, mezi nimi i první se Slavií 4:3, ale pak se dostavil ´strach z vítězství´a Viktorie podlehla nejen Bohemians 0:1, nýbrž i Čafce 1:2. Zbýval jí zápas se Spartou, v jarní lize dosud neporaženou, která jí mohla ještě mistrovský titul urvati. Viktoria byla v té době na zájezdu do Švédska a tam se dozvěděla, že se stala mistrem, když naděje Sparty byly zmařeny nečekanou prohrou s Bohemians, prohrou, která současně znamenala pro Bohemians záchranu v lize.

Viktoria Žižkov 1928
Tým Viktorky Žižkov v roce 1928 – mistr ligy

Místo pro nový stadion našel tým ve Starých Strašnicích. Megalomanské plány, které počítaly se stadionem s kapacitou okolo 35 tisíc diváků na vrchu Vítkov,  nebyl klub kvůli nedostatku financí schopen realizovat. I po otevření nového stadionu hrávala Viktorka občas na hřištích jiných pražských klubů.

Počátkem třicátých let nastalo pro Viktorku období nezdarů, které vyvrcholilo po smrti kapitána týmu Karla Steinera prvním sestupem z I. ligy.  Návrat se Viktorce podařil až za dva roky a tento příběh se opakoval ve válečném roce 1941. Ačkoliv se tým Viktorky vrátil mezi nejlepší fotbalové kluby, už nikdy nehrálo tak významnou roli jako v prvních dvaceti pěti letech své existence.