Historie

Viktoria Žižkov patří mezi nejstarší fotbalové kluby v Čechách, který je po celou dobu své existence spjatý s pražským Žižkovem. Zakládajícími členy byli v roce 1903 sokolové Karel Pittl, Josef Friedl a Rudolf Bus, mezi prvními hráči byli terciáni žižkovské reálky – Jaroslav Mysík, Rudolf Klapka a Antonín Hušek, budoucí skvělí borci. Mezi novodobější legendy, které se objevovaly v sestavách Viktorky, se řadí například Andrej Kvašňák, Karel Jarolím, Karel Poborský nebo Petr Kouba.

Jako základ dresů byly vybrány národní barvy červená a bílá, které v nezměněné podobě zůstávají až do dnešních dnů. Tyto pruhované dresy jsou po slávistických sešívaných druhé nejstarší u nás, nejen fotbalových, ale sportovních vůbec.

Viktorka Žižkov - hřiště na Ohradě
Viktorka Žižkov – hřiště na Ohradě

V září roku 1909 byl slavnostně otevřen první vlastní stadion na Ohradě. Ten stával přibližně v místech, kde se dnes nachází kino Aero.  V úvodním utkání zde domácí podlehli Slavii 0:4, vlastní prostory však umožnily klubu velký rozvoj. Hřiště na Ohradě se  stalo jedním z nejnavštěvovanějších fotbalových stánků v Praze a mužstvo často odjíždělo na dlouhodobé zájezdy do zahraničí.

Legendární úspěch Viktoria Žižkov zaznamenala v roce 1928, kdy vyhrála fotbalovou ligu!  A to navzdory tomu, že po téměř dvaceti letech byla nucena hřiště Na Ohradě opustit.  Přes všechny snahy o odklad musel klub v říjnu 1927 uvolnit pozemek nové bytové zástavbě a uprostřed rozehrané ligy tak Viktorka přišla o své zázemí. Developeři byli neúprosní už tehdy:)

Ocitujme půvabnou modlitbu Emana staršího z románu Muži v ofsajdu velkého fandy Viktorky Žižkov Karla Poláčka, který vznikl tři roky po tomto historickém vítězství a odehrává se v prostředí fotbalových klubů Viktorky Žižkov a Slavie:

„Velký Bože, jenž jsi stvořil všecko tvorstvo, tudíž i SK Viktorii Žižkov, nedej, aby tvůj věrný klub podlehl v tak významném zápase… Slyš, ó spravedlivý Bože, modlitbu nehodného syna svého a učiň, aby Slavia nezmohla se ani na jeden kloudný útok. Nechť hraje Svoboda sobecky na úkor celku a Puč nechť je zřejmě indisponován. Záloha a obrana aby nestačila na rychlý útok žižkovský! A pak bych ještě prosil, milý Bože, aby diplomatický soudce přehlížel přestupky proti fair play a zejména aby zamhouřil oko nad Mikšem, aby v souboji scizáckými hráči vycházel co vítěz. Ne moje, ale Tvoje vůle staň se, ó Pane! Kdyby náhodou neměla Viktorka zvítězit, tak alespoň nerozhodný vejsledek dej, milý Bože! Ale těsné vítězství, to bys mohl Viktorce dát, to by byla maličkost pro Tebe, jenž jsi všemohoucí. Amen.“