Historie

Viktoria Žižkov patří mezi nejstarší fotbalové kluby v Čechách, který je po celou dobu své existence spjatý s pražským Žižkovem. Zakládajícími členy byli v roce 1903 sokolové Karel Pittl, Josef Friedl a Rudolf Bus, mezi prvními hráči byli terciáni žižkovské reálky – Jaroslav Mysík, Rudolf Klapka a Antonín Hušek, budoucí skvělí borci. Mezi novodobější legendy, které se objevovaly v sestavách Viktorky, se řadí například Andrej Kvašňák, Karel Jarolím, Karel Poborský nebo Petr Kouba.

Jako základ dresů byly vybrány národní barvy červená a bílá, které v nezměněné podobě zůstávají až do dnešních dnů. Tyto pruhované dresy jsou po slávistických sešívaných druhé nejstarší u nás, nejen fotbalových, ale sportovních vůbec.

Viktorka Žižkov - hřiště na Ohradě
Viktorka Žižkov – hřiště na Ohradě

V září roku 1909 byl slavnostně otevřen první vlastní stadion na Ohradě. Ten stával přibližně v místech, kde se dnes nachází kino Aero.  V úvodním utkání zde domácí podlehli Slavii 0:4, vlastní prostory však umožnily klubu velký rozvoj. Hřiště na Ohradě se  stalo jedním z nejnavštěvovanějších fotbalových stánků v Praze a mužstvo často odjíždělo na dlouhodobé zájezdy do zahraničí.

Legendární úspěch Viktoria Žižkov zaznamenala v roce 1928, kdy vyhrála fotbalovou ligu!  A to navzdory tomu, že po téměř dvaceti letech byla nucena hřiště Na Ohradě opustit.  Přes všechny snahy o odklad musel klub v říjnu 1927 uvolnit pozemek nové bytové zástavbě a uprostřed rozehrané ligy tak Viktorka přišla o své zázemí. Developeři byli neúprosní už tehdy:)

Ocitujme půvabnou modlitbu Emana staršího z románu Muži v ofsajdu velkého fandy Viktorky Žižkov Karla Poláčka, který vznikl tři roky po tomto historickém vítězství a odehrává se v prostředí fotbalových klubů Viktorky Žižkov a Slavie:

„Velký Bože, jenž jsi stvořil všecko tvorstvo, tudíž i SK Viktorii Žižkov, nedej, aby tvůj věrný klub podlehl v tak významném zápase… Slyš, ó spravedlivý Bože, modlitbu nehodného syna svého a učiň, aby Slavia nezmohla se ani na jeden kloudný útok. Nechť hraje Svoboda sobecky na úkor celku a Puč nechť je zřejmě indisponován. Záloha a obrana aby nestačila na rychlý útok žižkovský! A pak bych ještě prosil, milý Bože, aby diplomatický soudce přehlížel přestupky proti fair play a zejména aby zamhouřil oko nad Mikšem, aby v souboji scizáckými hráči vycházel co vítěz. Ne moje, ale Tvoje vůle staň se, ó Pane! Kdyby náhodou neměla Viktorka zvítězit, tak alespoň nerozhodný vejsledek dej, milý Bože! Ale těsné vítězství, to bys mohl Viktorce dát, to by byla maličkost pro Tebe, jenž jsi všemohoucí. Amen.“

Budeme rádi za sdílení...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter