Historie – doba temna

Poslední tečkou za ligovým působením slavné Viktorky byl třetí sestup z nejvyšší fotbalové soutěže v roce 1947. Od té doby hrál klub až do roku 1993 v nižších fotbalových soutěžích.

Plynárna na Žižkově
Na místě současného stadionu Viktorky Žižkov stávala obecní plynárna

V lednu 1948 zemřel dlouholetý předseda Viktorie Rudolf Henčl a spolu s ním pohřbil klub i mnoho let své slavné historie. Po únorovém komunistickém puči v roce 1948 bylo rozhodnuto o propojování sportovních klubů se socialistickými průmyslovými podniky, na Žižkově však žádná továrna nestála. Od počátku padesátých let Viktorie Žižkov vystřídala několik názvů. V roce 1950 to byl Sokol Viktoria Žižkov, o rok později Sokol ČSAD Žižkov, dále Slavoj Praha Údržba, v roce 1952 hráči přestoupili do Avie Čakovice a do jiných oddílů a klub vpředvečer svého padesátiletého trvání v podstatě zanikl.

Plincnerák 1958
Plincnerovo hřiště v roce 1958. Poznáváte?

Následně vznikl klub nový s názvem Údržba , který od roku 1953 nesl název Slavoj Žižkov. Aby měl klub kde hrát své zápasy, dostal hřiště po zaniklé jedenáctce továrníka Plincnera, stojící na místě někdejší obecní plynárny. V roce 1960 klub postoupil z nejnižší fotbalové soutěže do II. ligy.  V roce 1965 rozhodla výroční členská schůze doporučit přejmenování klubu zpět na Viktorii Žižkov.

S obnovením slavného názvu a novým travnatým hřištěm vyvstala také naděje na oživení slavné tradice a návrat do nejvyšší československé fotbalové ligy. Na ten si ale Viktoria Žižkov musela ještě dlouhých 28 let počkat.

Budeme rádi za sdílení...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter