Petr Mikolanda

Rozhovor s trenérem

Na přípravu měl šibeničně krátkou dobu. S fungl novým kádrem Viktorie je teprve pět týdnů. Víc, díky nezvykle brzkému termínu startu druhé ligy, mladý kouč Petr Mikolanda ani dostat nemohl. Připravil desítky trénikových jednotek, odkoučoval pět přípravných zápasů. Ostrý start ho čeká dnes proti nováčkovi z Chrudimi. Přenese svoji trenérskou zarputilost na tým, aby společně slavili zisk tří bodů?

S týmem jste se poprvé sešel 18. června. Jak hodnotíte pětitýdenní přípravu? Proběhla podle veškerých vašich představ?

Teď na konci celého přípravného období můžu prohlásit, že všechno proběhlo do puntíku tak, jak jsme si představovali. Tréninková morálka byla 100%. Na všech bylo vidět, že se chtějí dál posunout, i ti nejstarší hráči k tomu přistoupili absolutně profesionálně. I z nich jsem cítil, že se chtějí ještě zlepšovat.

Na co, nebo na koho, se tedy můžete na prahu nového ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY spolehnout, opravdu se opřít?

Na všechny hráče. Na celý tým. Jinak to ani nejde. Opřít se trenér může pouze o charakterní hráče, a já tvrdím, že Viktoria Žižkov vstupuje do nového ročníku jako celek, jenž má velký charakter. Pochopitelně, že se navíc budeme opírat o zkušenosti starších hráčů, jakými jsou Švejdík, Podrazký, Volek, Hrubeš nebo Dočekal, kteří v profesionálnís soutěži v minulosti působili.

V přípravě jste nastoupili k pěti přátelským zápasům. S papírově silnějšími soupeři jste střelecky vyhořeli. Slavii, Hradci a Bohemce jste nedokázali dát ani jeden gól. Jeví se vám před začátkem sezóny ofenzivní schopnost týmu jako největší problém?

Ano, je pravda, že v útoku nás tlačí bota. Ale to je, myslím, celkový problém ve druhé lize. Pokud se objeví někde hráč, který má  schopnost se ve vápně prosadit, okamžitě míří do první ligy. Druhá liga zkrátka vychovává střelce pro nejvyšší soutěž, takže je problém sehnat do druholigového kádru nějakého opravdového kanonýra. My jsme se ale v přípravných zápasech zaměřili hlavně na to, abychom neinkasovali. V minulém ročníku Viktorka dostávala hodně gólů, to už by se nemělo opakovat.

Budete kádr ještě za pochodu doplňovat o nějakého šikovného útočníka, pokud se takový objeví?

Pracujeme na tom a možná ještě někoho přivedeme. Ale pokud ne, tak to zvládneme i ve stávajícím složení.

V premiéře FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vás čeká MFK Chrudim. Jak vidíte sílu soupeře a je výhodou, že los určil Viktorce v prvním kole doma nováčka?

Tohle je ošidné. Chrudim má výborné mužstvo, které je spolu řadu let. Ve třetí lize předváděli velmi kvalitní fotbal a zaslouženě postoupili. Na Žižkově nebudou mít co ztratit. Tři body chceme samozřejmě pro sebe. Není to ale o prvním zápase, bude třeba jich sehrát trochu víc, aby si i mladší hráči na druhou ligu více zvykli a věřili si.

Co byste závěrem vzkázal domácím fanouškům?

Aby byli trpěliví. Chceme pro ně hrát hezký fotbal, rychlý a zajímavý. Když to našim hráčům hned nepůjde, aby z toho nebyli deprimovaní, ale naopak je dál podporovali. Oni jim budou chtít maximum toho, co umějí.

Zdroj: Tištěný zápasový bulletin FK Viktoria Žižkov