Batioja rozhovor

Přišel, viděl, zvítězil

Evropou se protlouká již devátým rokem. Ve Viktorce se objevil až v půlce letošního února v přípravném zápase s Ružomberokem.A hned na sebe ekvádorský střelec Augusto Alexi Quintero Batioja upozornil gólem a asistencí. V posledním soutěžním zápase dokonce otáčel dvěma góly zápas v Sokolově. Po právu na jeho působení ve Viktorce pasuje Caesarův citát: „Přišel, viděl, zvítězil.“

Do Evropy jste přišel už v roce 2009. Jak těžké byly pro Vás začátky na cizím kontinentu?
Začínal jsem v srbském klubu Novi Sad. A nebylo to vůbec nic jednoduchého. Byl jsem bez rodiny, bez blízkých, bez znalosti jazyka a cizí kultury. Hodně mi pomohl agent i spoluhráči. Být úplně sám v cizí zemi je hodně o psychice. Člověk se na to musí připravit a věřit, že dělá pro svou budoucnost správnou věc.

Srbsku jste byl věrný i při dalších štacích. Při té nejúspěšnější, dvouleté, v OFK Bělehrad, jste v devětapadesáti zápasech dal devět branek. Jak na tohle období v tamní nejvyšší soutěži vzpomínáte?
Moc rád. Na zápasy chodilo hodně fanoušků, kteří vždy vytvořili hlučný kotel. Povzbuzovali nás bez ohledu na výsledek celých devadesát minut. Bělehrad mě oslovil i jako město samotné. Mám zde ženu a dvou a půl letou dceru.

Kvůli vízu jste si užil svoje, Srbsko ještě není v Evropské unii a Vy navíc na srbský pas čekáte. Jak moc Vám to komplikovalo situaci v další kariéře?
Tohle je opravdu problém. Srbský pas dostanu do dvou let, ale musím být v zemi alespoň tři měsíce v roce. Zatím mám pouze pobytové vízum, které se musí každý půlrok obnovovat. Kvůli těmto záležitostem jsem přišel třeba o první možnost hrát za Jihlavu.

Druhý pokus o půlroku později Vám už vyšel a na Vysočině jste poprvé okusil českou nejvyšší soutěž. Jaké to bylo?
Vysočina Jihlava je dobrý klub s dobrou historií. Byl jsem tam spokojený, jen mně vadilo, že jsem nedostával tolik příležitostí. Za dva a půl roku jsem odehrál jen 40 utkání. Představoval bych si víc.

To se Vám zatím plní v současném angažmá na Žižkově, kde jste se stal pilířem základní sestavy. Jak se Vám tady líbí?
Dělám pro výsledek maximum, protože tady nejsem na výletě. Klub na mě spoléhá. S hráči mám korektní a přátelské vztahy, což je v týmu nejdůležitější. Mám to tady rád.

A co stadion? Jak se Vám na něm hraje?
Stadion se mi líbí, rezonuje na něm historie, kterou má klub velice zajímavou. Ale abych byl upřímný, byl bych rád, kdyby na naše zápasy chodilo víc lidí. Byla by tu lepší atmosféra. Jinak ale oceňuji, že i do těch nejvzdálenějších míst nás jezdí fanoušci povzbuzovat.

Kam povedou další kroky ve Vaší kariéře? Chtěl byste ve Viktorce zůstat?
To teď nechci řešit. Je přede mnou ještě osm zápasů a pak se můžeme bavit, co dál.

Vyznáte se za tu krátkou dobu v Praze? Co ve volném čase děláte?
Během těch tří měsíců jsem toho moc nestihl. Občas se po Praze projdu, ale spíš za účelem hledání dobré kavárny. Nejvíc času asi trávím u sebe v bytě.

Už jste ochutnal české pivo?
Ochutnal, ale nemůžu si dovolit pít ho moc často. Na to musí být správná příležitost.

Zdroj: Tištěný zápasový bulletin FK Viktoria Žižkov