Proti Brnu s pokorou, ale ne se strachem

Do Viktorky přišel v den svých 24. narozenin s pověstí úspěšně střílejícího levého obránce. Rodák z Boskovic Michal Stříž změnil moravské působiště a poprvé zkouší fotbalové štěstí daleko od domova.Svoji pověst neměl zatím jak potvrdit, první dvě kola kvůli zranění propásl. V současnosti už je zpátky a může se zase stát obávaným bekem, který dokáže skórovat, jak to v minulosti v dresu Opavy nebo Třince předváděl.

Pro každého hráče je před přípravným obdobím důležitá dovolená. Jakou jste si před příchodem na Žižkov naordinoval Vy?

Byl jsem s přítelkyní v Turecku a zbytek volného času jsme strávili doma na Moravě s rodinou.

Angažmá v Praze pro Vás znamená odloučení. Bydlíte v Praze stále sám?

Ano, jsem tady zatím sám a ještě rok to tak bude. Je to hlavně kvůli studiu mé přítelkyně, ale nevidím v tom žádný problém, často za mnou do Prahy jezdí. Takže se tady tak úplně sám necítím.

Zajímavostí je, že obýváte byt nedaleko sídla Viktorky ve Vlkově ulici. Jste opravdu blízko klubových kanceláří. Už jste toho při řešení nějakého problému využil?

Vůbec, nebyl důvod, protože jsem tady žádný problém s ničím neměl. Výhodou bydlení ve Vlkovce je hlavně blízkost stadionu Viktorie Žižkov.

Zažil jste kompletní letní přípravu pod novým trenérským složením. Jak se Vám tréninkové jednotky Petra Mikolandy zamlouvaly?

Příprava byla opravdu náročná, ale rozhodně ne nudná. Bylo tam sice hodně běhání, ale jinak mě určitě bavila. Trénovali jsme hodně na hřišti s míčem, a to bylo dobré.

Co přesně po Vás žižkovský kouč vyžadoval? Jste přece znám, že z pozice obránce často skórujete. Byly i v tomto ohledu na Vás kladeny nějaké konkrétní úkoly?

Všichni, nejen já, jsme museli vyslechnout od trenéra jeho představy a každého se nějaká změna v pojetí hry týkala. Byli jsme na něco zvyklí, takže jsme v určitých detailech museli změnit pohled na hru.

Jaká změna se týkala konkrétně Vás?

V předchozím působení v Opavě jsem byl zvyklý na hru na tři obránce, a já mohl po straně více útočit, byl jsem tam na lajně sám. Takže konkrétně u mě je to o pohybu. V Opavě jsem nebýval zajištěný, musel jsem se hodně hlídat při výběhu, aby mezera při protiútoku soupeře nebylo tak velké riziko. Ve Viktorce si musím zvykat na to, že mám před sebou záložníka.

Jak vůbec vzpomínáte na rok strávený ve slezském klubu? Byl jste u toho, když se postoupilo do ligy, ale jinak musíte míst spíše smíšené pocity. V Opavě jste skvěle začal, i celý podzim se Vám povedl, ale na jaře se trenér Skuhravý rozhodl pro někoho jiného a najednou z Vás byl náhradník.

Takový je prostě fotbal. Start mě vyšel výborně, což znamenalo, že jsem byl na podzim stálým hráčem základní sestavy. Pak jsem onemocněl a pro jaro se trenér rozhodl jinak a já to musel respektovat. Teď jsem rád, že jsem tady a můžu na sobě dál pracovat. V Opavě nemělo smysl dál zůstávat.

Ještě předtím jste působil v Třinci a tam se Vám povedl zcela nevídaný kousek. Jako obránce jste se stal nejlepším střelcem týmu. Předhonil jste se šesti zásahy i takové eso, jakým byl útočník René Dedič. Jak se Vám to povedlo?

Mám rád těžké zápasy a v Třinci se nám moc nevedlo, takže i gólů jsme dávali málo a každý zápas byl proto hodně náročný. Mně se ale střelecky dařilo, proto jsem taky tak vyčníval. Jsem za to rád, že mi to tam padá, ale i tenkrát jsem hodně šancí spálil.

V současné situaci by potřebovala i Viktorka, aby se střelecky probrala. Hodně příležitostí ke skórování promarní, a proto se zatím krčí tabulkově dole jen se dvěma body a dvěma vstřelenými góly. Věříte, že se do dalších kol střelecky probudí?

Jsme mladé a ne tolik zkušené mužstvo. Šance přicházejí, jen je nedokážeme dovést ke gólu. Naposledy v Prostějově. Měli jsme na to, abychom tam vyhráli, jenže nás tenhle problém o tři body připravil. V trénincích se na to zaměřujeme a já věřím, že to přijde.

Určitě by vám k tomu na domácím stadionu měli pomoct i diváci. Jenže tribuny jsou, možná i kvůli panujícímu vedru, zatím stále prořídlé. Dvoutisícová návštěva se zdá být na Žižkově dosud jako zbožné přání. Dá se s tím něco dělat?

Na to je jednoduchá odpověď. Atraktivní fotbal a dobré výsledky. To je jediný návod, jak ty lidi na stadion dostat. S dobrými výkony a dobrým postavením v tabulce, věřím, půjdou počty diváků nahoru.

Ve druhé nejvyšší soutěži působíte třetím rokem, takže určité srovnání jako hráč máte. Jak hodnotíte letošní úroveň FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY? Které týmy budou hrát o postup?

Neodehrál jsem úvodní dva zápasy, takže tohle neumím tak jednoznačně říct. Ale co už teď vím, že letošní ročník bude hodně vyrovnaný. A o špičku se bude přetlačovat mnohem víc týmů, než minulý rok, kdy byla Opava vlastně jen jeden hlavní favorit. Teď tam vidím mnohem víc mančaftů. Nejvíc se mi líbí Jihlava. K ní ale počítám České Budějovice, Hradec Králové a o postup se bude pokoušet určitě i Brno.

A právě bývalý ligista z moravské metropole vás čeká doma ve čtvrtém kole. Jak tenhle zajímavý zápas vidíte? Může v něm Viktorka uspět?

Jako rodák z Boskovic znám Zbrojovku velmi dobře. Bude to vyrovnaný zápas, rozhodnou drobnosti. Brno má kvalitní hráče a chce se rozhodně vrátit zpátky do ligy. Tím pádem půjde v každém zápase za výhrou, ale já bych se toho nebál. Je potřeba k tomu přistoupit s pokorou, ale ne se strachem.

Zdroj: Tištěný zápasový bulletin FK Viktoria Žižkov